Aralık Ayı Sergi Rehberi

Aralık Ayı Sergi Rehberi

2017'nin sonuna geldiğimiz bu ay sanat piyasası hareketliliğine devam ediyor. SanatBulur.com Çerçeve takipçileri için Aralık ayında mutlaka görülmesi gereken sergileri derledik.

_______________________


Söyleşi: Louis Kahn’a Yeni/den Bakış - Jale Erzen, Ahmet Gülgönen

Pera Müzesi

Louis Kahn’a Yeni/den Bakış: Cemal Emden’in Fotoğrafları – Çizimler ve Resimler sergisi kapsamında, sergi yayınına makaleleriyle destek veren Jale Erzen ve Ahmet Gülgönen, sergi küratörü N. Müge Cengizkan moderatörlüğünde bir konuşma için bir araya geliyor.

Jale Erzen, sergi yayınında yer alan “Kahn’a Yeniden Bakmak” başlıklı makalesiyle Kahn mimarlığının ontolojisine, bu projeye özel olarak ziyaret edip deneyimlediği yapılarına ve erken yaşlarından itibaren resim yapan Kahn’ın özellikle çıktığı uzun Avrupa seyahatlerinde ürettiği işleri dönemin sanat akımları içerisinde değerlendiriyor. 9 Aralık Cumartesi, saat 15.00’te Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek söyleşiye katılım ücretsiz.


Birlik Sergisi & Antonina Sanat Galerisi Açılışı

Antonina Sanat Galerisi

1985 yılında Kadıköy Altıyol’da kurulan Mine Sanat Galerisi ve 1997 yılında kurulan Antonina Turizm’in, sanat ve kültür turizminde öncü iki kurumun bir araya gelmesiyle oluşan bu sinerji, sanat dünyasına yeni bir pencere açmayı hedefliyor. "Birlik" adı verilen sergide; Halil Akdeniz, Gülçin Aksoy, Koray Ariş, Tomur Atagök, Bedri Baykam, Bahri Genç, Genco Gülan, Bubi, Serhat Kiraz, Nur Koçak, Neslihan Pala ve Yusuf Taktak’ın çalışmaları yer alacak.

Türk Çağdaş Sanatı’nın usta isimlerinin yer aldığı “Birlik” sergisinin ve "Antonina Sanat Galerisi"nin açılış kokteyli 5 Aralık 2017, Salı Günü, Saat 18:00’de, "Antonina Sanat Galerisi”nde yapılacaktır. Sergi 5 Ocak tarihine kadar ziyaret edilebilir.


CO2 Sergi Açılışı

Mod-Ada Atölye & Galeri

Son yıllarda sanatçıların gündeminde önemli ölçüde yer bulan küresel ısınma ve çevre sorunları, Kadıköy’deki alternatif sergi mekanlarından, aynı zamanda bir sanatçı atölyesi olan Mod-Ada Atölye & Galeri’deki serginin de konusunu oluşturuyor. Küratörlüğünü Medine İrak’ın yaptığı “CO 2” isimli sergi, günümüzde etkileri artarak devam eden global bir soruna, küresel ısınmanın etkisine odaklanıyor. Burçin Başar, Gökçe Er, Gülercan Hacıoğlu, Medine İrak ve Şevket Sönmez’in yapıtlarının yer aldığı sergi, küresel ısınma sorunsalına sanatçıların gözünden bir bakış sunuyor.

2-31 Aralık 2017 tarihleri arasında izlenebilecek sergide, günümüz global sorununun görünürlüğüne yapıtlarıyla bir bakıma öneriler getiren sanatçılar; Ne yapıyoruz? Neredeydik? Nereye gidiyoruz? Neden? Nasıl? Sorularına yanıt arıyorlar.


İzgi Özant / Miyop Teleskop

Galeri Bu

Galeri Bu 9.12.2017 – 6.1.2018 tarihleri arasında, İzgi Özant’ın “Miyop Teleskop” sersine ev sahipliği yapıyor. Kendine uzaktan bakma, bulunduğumuz alandan kaçma isteği ve ifadeler. İzgi Özant çalışmalarında, insan duygu ve ifadelerinin anonim karakter ve imgelerle hayali bir evrende yeniden tasarlıyor. Gündelik yaşamımız içinde her an karşılaşabileceğimiz, çoğu zaman dışarıya yansıtmaktan kaçındığımız gizli güdülerimizi, hayali figür ve semboller üzerinden somutlaştırıp bir karakter tasarımına dönüştürürken, bu deneyimle seyirciyi kendi içsel dünyasının derinliklerine inmeye davet ediyor. Özant’ın dinler tarihi, mitolojik hikayeler efsaneler ve gündelik hayatımızdan anların olduğu “Miyop Teleskop” sergisi 9 Aralık’ta izleyici ile buluşuyor.

Sergi, 9.12.2017 – 6.1.2018 tarihleri arasında, Pazar ve Pazartesi günleri hariç her gün, 11.00 – 19.00 saatleri arasında Galeri Bu’da görülebilir.


Gözde Baykara / Cennetinden Kovulan

Daire Sanat

Daire Sanat, 9 Aralık 2017 – 13 Ocak 2018 tarihleri arasında Gözde Baykara’nın “Cennetinden Kovulan” isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

Gözde Baykara’nın sergide yer alan resimlerinde odak noktası Adem”e yasak elmayı yedirdiği için cennetinden kovulan ve “baştan çıkarıcı tehlikeli varlık” olarak tanımlanan Havva’ya öykünen kadın figürleridir. Gözde Baykara’nın sergide yer alan son dönem çalışmalarında “kadın” tek başınalığından kurtularak, Art Nouveau etkisindeki süsleyici öğelerle bezenmiş tuval yüzeyinde ve kalabalık bir kompozisyon içinde konumlanır. “Cennetinden Kovulan”, 9 Aralık 2017 – 13 Ocak 2018 tarihleri arasında Daire Sanat’ın Cihangir’deki adresinde Salı – Cumartesi, 11:00 – 18:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


Bir Başka Kürasyon: Yapay Zeka ve Sanat

Borusan Contemporary

Yapay zekâ teknolojileri, insan zekâsına özgü algılama, öğrenme, düşünme, fikir yürütme, sorun çözme, iletişim kurma, çıkarımda bulunma ve karar verme gibi bilişsel fonksiyonları ve otonom davranışları sergileyen bir işletim sistemidir. Yapay zeka günümüzde hukuk, eğitim, ulaşım, sağlık ve askeri alanlar gibi gündelik hayatın hemen her alanında kullanılmaya başlanmıştır. Bu konuşmada Doç. Dr. Ebru Yetişkin ile birlikte BLOK Art Space’ten Mine Kaplangı ve Bager Akbay’ın diğer katılımcılarla birlikte kolektif bir şekilde kürasyonunu yürüttükleri yapay zeka çalışmalarına odaklanılarak günümüz kürasyon kavrayışının nasıl değiştiği ele alınacak. Etkinlik Borusan Contemporary’de 17 Aralık Pazar günü saat 15:30 – 17:00 arasında izlenebilir.

Pınar Kanber / Mukarnas

PART Gallery

Selçuklu mimarisinde bir bezeme çeşidi olan, evrensel barışı ve dengeyi sembolize eden MUKARNAS ile sanatçı, günümüzün kaotik ortamına gönderme yapmaktadır.

Kervansarayların ilgi bekleyen, hüzünlü çığlıklarını uzun soluklu bir araştırma neticesinde tuvaline yansıttığını dile getiren ressam Pınar Kanber, “Gezdiğim tüm kervansaraylar ayrı bir ruha sahip. Ve gönüllülük esasına dayalı bir işleyişe sahip oldukları için özellikle günümüz dünyası için büyük bir önem ve örnek teşkil ediyor. Barışa en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda bu yapıları evrensel barış ile bağdaştırmak istedim ve adını MUKARNAS koydum. Pınar Kanber’in "Mukarnas" sergisi, 9 Aralık 2017 - 13 Ocak 2018 tarihleri arasında Dedeman İstanbul Otel’de yer alan PART Gallery’de ziyaret edilebilir.