2017 Sanatın Yılı Oldu

2017 Sanatın Yılı Oldu

22 Şubat 2017 tarihinde, yaklaşık bir yıllık teknik ve alt yapı çalışmasının ardından “Herkes için orijinal sanat” anlayışıyla SanatBulur.com’u faaliyete alarak Türkiye sanat ve girişim dünyasında ses getiren olaylardan birine imza attık. Bizler için 2017, asla unutamayacağımız, oldukça heyecan verici bir yıl olarak tarihteki yerini aldı. Gelin yıl içerisinde yaşadıklarımıza birlikte bakalım.

_________________

2017 biterken Türkiye sanat piyasasında neler yaşandığını, Onur Basat anlatmıştı; bu yazımızda ise sizlere yıl içerisinde SanatBulur.com olarak yaşadıklarımızı rakamlar ile birlikte paylaşmak istedik.


Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle mekana bağlı sanat anlayışının da değişim yaşadığını ve artık hem sanatsever hem de sanatçı tarafında farklı arayışların gündeme geldiğini, dünyadaki sanat piyasasının online satışlar nezdinde %8’lik ciddi bir oranı geçerek 2016’da 3.75 Milyar Dolar seviyelerine ulaştığını gözlemledik. Türkiye’de sanat odağında bir teknoloji şirketi bulunmadığının farkında olarak bu boşluğu doldurmak üzere kurumsal hayatlarımızı bir kenara bıraktık ve heyecan duyduğumuz bir girişimin temellerini attık. Teknoloji tarafının tamamen şirket içerisinde gerçekleştirildiği, bu sebeple sağlam bir temel üzerine oturmuş, Türkiye’nin ilk ve tek sanat girişimi SanatBulur.com’un doğması, özellikle sanatçıdan aldığımız düşük komisyon oranları nezdinde sanat piyasasında şaşkınlık ve heyecanla karşılandı. Yıl içerisinde ülkenin önde gelen sanat içerik oluşturucuları Sanat Karavanı, Sanat Duvarı, Artful Living, Kültür Limited, Artisans Dergi gibi platformlarda yer aldık. Basında hakkımızda çıkan haberlere yer verdiğimiz yazıyı buradan okuyabilirsiniz.


Açıldığımızın ilk haftasında yaşanan yoğun ilgi ve aldığımız olumlu yorumlar doğru yolda olduğumuzu bize gösterirken, SanatBulur.com üzerinden satılan ilk eser de Sueda Evirgen’in Planet Earth isimli tablosu oldu.


Mart 2017’de 10.000 başvuru arasından sıyrılarak kabul aldığımız İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi’nde girişimimizi büyüterek MENA, Orta Asya ve Türkiye’den çıkan bölgenin en büyük sanat girişimi olma yolunda çok değerli mentörlerle birlikte çalışma fırsatı yakaladık ve merkezin geleneksel hale gelen yarışması BigBang’te yarı finale kadar yükselmeyi başardık. 18 Ekim tarihinde ise Türkiye’nin en çok ziyaret alan teknoloji içerik sitelerinden Webrazzi’nin girişim yarışması Webrazzi Arena’da sahne alan 10 girişimden biri olarak yer aldık ve global markamız FindsArt.com’un lansmanını gerçekleştirdik.


2017 yılında ülkemizin birbirinden değerli markalarıyla da çalışma fırsatı yakaladık. Türkiye İş Bankası’yla gerçekleştirdiğimiz anlaşma ile bankanın Yüz Yüze Bankacılık müşterilerine özel kampanyalar yürüterek 160.000’den fazla Türkiye İş Bankası müşterisine ulaştık. Bunun yanı sıra DenizBank, Arçelik, Arkas Holding, Eczacıbaşı, Boyner, Danone, Doğuş, Schneider Electric, İSS gibi onlarca marka ile çalışanları nezdinde kampanyalara imza attık.


2017'nin En'leri

Böyle heyecan dolu bir yılı geride bıraktığımız şu günlerde, sizler için bazı rakamlara ve En'lere de yer vermek istedik. 2017 yılında Türkiye’nin dört bir tarafından 123 sanatçı SanatBulur.com’a inandı ve tam 1024 eserini platforma yükledi. Sırasıyla en fazla ziyaretin geldiği İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır gibi Türkiye’nin her noktasından binlerce sanatsevere ev sahipliği yaparken 311 sanatsever üyeye ulaşmayı başardık. Ve şimdi geldik bu yılın En’lerine!

En Çok Ziyaret Edilen Eser

Açıldığımız günden bu yana en çok ziyaret edilen eser Zeynep Sakız’ın İsimsiz No.3 adlı tablosu oldu.


En Çok Ziyaret Edilen Sanatçı

Tüm eser ziyaretleri baz alındığında en çok ziyaret edilen sanatçı ise Uğur Demirci idi. İsimsiz - 11 adlı eseri ise sanatçının en çok ziyaret edilenleri arasında ilk sıradaydı.En Çok Mesafe Kat Eden Sanat Eseri

SanatBulur.com olarak yarattığımız en önemli fark kuşkusuz Türkiye’nin her noktasından sanatçı ve eserinin yine Türkiye’nin her noktasından sanatsevere ulaşabilmesine olanak sağlamamızdır. Fiziksel mekanlarda satışı gerçekleştirilen sanat eserlerinde görmenin neredeyse imkansız olduğu bu durumu SanatBulur.com sayesinde yaşayabiliyor ve yaşatabiliyoruz. Peki bu senenin en çok mesafe kat eden eseri hangisiydi dersiniz? Ankara’dan yola çıkarak İstanbul’daki sanat alıcısına ulaşan, Nermin Alpar’ın Zeytin Ağacının Gölgesinde adlı tablosu bu yıl en çok mesafe kat eden sanat eseri olarak SanatBulur.com’un En’leri arasına girdi.


En Çok Okunan Çerçeve Yazısı

2017 yılında bize en fazla heyecan veren geliştirmelerden biri de tarafımızca desteklenen sanat blogu Çerçeve'yi yayına almamız oldu. Çerçeve'de en çok okunan yazı Rana Kelleci'nin bienal tarihini anlattığı "Dünden Bugüne İstanbul Bienali" adlı yazısıydı.Bizim için oldukça yoğun ve heyecanlı bir yılı geride bırakırken sanat ve girişim dünyasında güzel gelişmelere yol açmış olmaktan dolayı mutluyuz. 2018’in de sanat dolu geçmesini temenni eder, hepinize renkli yıllar dileriz.