Adilhan ŞENGÖR

77 yılında (1977) Kadıköy'de doğdum. Resimle hep ilgiliydim, ama sanatsal bir yüksek öğrenim görmedim. İTÜ İşletme Mühendisliği bölümünü bitirdim.


2012 yılında yolum sıradışı bir şekilde 60 dakikalık bir yağlıboya eğitimi ile kesişti. Hocanın itirazına rağmen seçtiğim zor denebilecek konuyu bu bir saatte bitirince, ciddi bir şekilde kendimi resim eğitimine adadım. Zamanla, bugün çok popüler olan John Singer Sargent'ın onun kadar popüler olmayan ustası Carolus-Duran'ın valör doğruluğu ve az sayıda fırça darbesini önceleyen resim anlayışını benimsedim. Bir diğer yol göstericim olan Feyhaman Duran’ın “Resim, sıcak olmalı” ve “Ressam, önce kendisi yaptığı resmi beğenmeli” sözleri de kulağımda sürekli yankılanır. Nazım Hikmet'in renkleri yemişlere benzetmesi, benim için bir benzetmeden fazlasıdır.


Malzeme kalitesi çok önem verdiğim ve sürekli araştırmalar yaptığım bir diğer konudur. Işığa dayanıklı olmayan alizarin kırmızısı ya da uzun vadede dökülmeye neden olan çinko beyazı gibi renkleri asla kullanmam; sadece pigment yoğunluğu konusunda üst sınıf standartlar sunan Old Holland, Rembrandt gibi markaların boyalarıyla çalışırım.


Internet sitesi: http://adilhan.com/resim-ve-cizimler/Birlikte Yalnız
Birlikte Yalnız
2.000,00TL
Sürahi
Sürahi
750,00TL
Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)