Yılmaz Başar Babür

9 Nisan 1981'de İstanbul'da dünyaya geldim. Köklerim sanat ipuçları veriyordu ve gen gibi taşıdığım benlik de her geçen gün besleniyordu. Zor bir çocukluk ve lise sonrası MSM'de Çetin Etili hocalığında aldığım tiyatro eğitimi, şekillenen benliğimi sorgulamaya açtı.

6 ay boyunca 2 farklı işte çalışıp ilk bilgisayarımı kendim aldığımda 18 yaşındaydım. Arkasından gelen hızla öğrenme telaşı, beni görsel alanda profesyonel hale getirdi. 3 farklı holdingin, 5 yıl uluslarası ajansların görsel departmanlarında çalıştım. Kendi tasarım firmam Bay Ajans’ı açtığım dönemde farklı bir iş alanından gelen teklifle 2 yıl kurgu eğitmenliği ve 4 yıl kurgu yönetmenliği yaptım. 30'a yakın tanıtım filmi ve belgeselde çalıştım. İlk deneysel kısa filmlerimi de bu dönemde çekmeye başladım.

Kendi çektiğim ilk tanıtım filminden ilk DSLR makinemi (Pentax K10D) aldım. Fotoğrafın hızlı bir adaptasyon ile hobiden bir yaşam şekline dönüşmesi 1 yıl aldı. İlk sergim "Büyüklere Masallar, Daha Büyüklere Asıllar" dijital çalışmalarımdan oluşuyordu. Getirdiği ses ile ulusal bir televizyon kanalının bünyesinde tanıtım fotoğrafçılğı ve grafikerlik yaparak foto-muhabiri oldum. 30'a yakın dizi ve programın logo, afiş, fotoğraf çalışmalarını, 300'e yakın oyuncunun röportaj çekimlerini gerçekleştirdim.

Bünyesinde çalıştığım firma, ülke gibi sert değişimler yaşarken içindeydim ve istilayı izledim. Özetle, biat kültürünü bilmediğim gerekçesiyle işime son verilmesinden 3 ay sonra, 2011 yılında, Türkiye Fotoğraf Sanatçısı Ödülleri’nde profesyonel dalda "Yılın Kültür-Sanat Fotoğrafı" ödülünü aldım. Aynı bünye gazetesinde yarım sayfa haberim çıktı. İroniyi ve bir çok klişeyi yerinde yaşadım. Türkiye'nin ilk 3 boyutlu albümü olan Badem-3B albümünün tüm görsel işlerini (fotoğraf-grafik-3b-animasyon) yaptım. Ayrıca 7 müzik albümünün tüm görsellerini ve birçok müzisyenin afiş/portre çekimlerini gerçekleştirdim.

2012'den sonra video alanında kurduğum kolektif olan GİT (Görsel İletişim Teknesi) ile birçok müzik klibi, birkaç tanıtım filmi ve gözbebeğim olan bir kitap fragmanı çektim. Halen freelance grafik, tasarım, fotoğraf ve video projeleri gerçekleştiriyorum.Adaptasyon...
Adaptasyon...
380,00TL
Başa Sarmal...
Başa Sarmal...
1.150,00TL
Başka Tuğlalar...
Bir nevi NoelBaba...
Düş üş...
Düş üş...
750,00TL
Galatanın Notaları...
If you dont...
If you dont...
450,00TL
Kapılar ve Yollar...
Karga...
Karga...
270,00TL
Rainfall...
Rainfall...
480,00TL
Sokağın kanatları...
Toprağın Çocukları...
Tutsak...
Tutsak...
580,00TL
Venom Herby...
Venom Herby...
250,00TL
yaşlı ve bilge...
Yeşili Aramak...
Gösterilen: 1 ile 16 arası, toplam: 16 (1 Sayfa)