ÖZGÜRLÜK VE BAHAR
________


KÜRATÖR

Sevda Bad

Sanat Yönetimi
________

Burada insanları aynı çatı altında toplayan nedir? Sadece sanat mı? Yapıtlardaki estetik anlayış mı? Peki ya fikirler? Fikirlerimiz? Bize terapi gibi gelen sanat anlayışında, fikirlerimizde ne kadar özgürüz? Ne kadar özgürleştiriliyoruz? Zaten sanatçının başarısı için kaynak değil midir, özgür olmak? Özgürlük. Fikirlerden rahatsızlık duydukları için baskıyla yıldıranlara inat değil, gerçekten bu fikri savunuyorum diyerek, özgürce kendimi ifade etmeyi bekliyorum. Yapılan tablolarda, çıplaklığı sapkınlaştıran zihniyetten arındırarak, eserlerin özgürce sergilenmesini bekliyorum. Kadınım ben, öldürüldüğüm zaman, ardımdan ‘’O saatte ne işi var,’’ gibi cahillikle söylenmiş söylemlerden uzak, özgürce sokaklarda kadın olarak gezmek istiyorum. Sadece sanatta değil, hayatımızın her alanında karşı karşıya kaldığımız sınırlar... ‘’Ne de olsa, kışın sonu bahardır’’ gibi içten türkülerimizde de olduğu gibi, bizi biz yapan kültürümüze inanarak, özgürlüğümüzü ilan edeceğimiz baharları bekliyorum.

Bahar geldiğinde yenilenen yeryüzü, ağaçlarda tomurcuklanmış çiçekler, canlanan tabiat, doğanın yenilenmesi, parlaması… Tıpkı bizim gibi… Bizdeki tenin ve tinin yeniden kendine gelmesi gibi… Baharın bize sunduğu sıcak yüzüne dayanarak; karanlıktan aydınlığa çıkma hissi, nefes aldırışı, cesaretlendirmesi… Daha güçlü bir ben hissiyatının iliklere kadar hissedilişi… Hayatımız ve özgürlüğümüz, baharda doğanın tazelenmesiyle özdeş. Bir ağacın, dökülen -yeniden açan- yapraklarıyla, zamanla daha sağlamlaşan köklerle daha dik durmasına, zaten biz eşiz, eşitiz. Ne güzel özetlemiş Nazım Hikmet, ‘’Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine…’’

Birbirinden özel insanların bir arada olduğu SanatBulur.com çatısı altında olmak en büyük memnuniyetimdir. Sizin için seçtiklerimden:

________

kubilaykarslı - Düş'e Adım

Eseri İncele


________

Orhan Algök - Karanlığın Aydınlığı

Eseri İncele________

Bedri Yılmaz - Mask 1

Eseri İncele


________

Yılmaz Başar Babür - Sokağın Kanatları...

Eseri İncele


________

flaneurbabel - Antik Seri - Bisiklet

Eseri İncele


________

Zeynep Sakız - İsimsiz No.2

Eseri İncele


________

Emine Yüksel - Ahenk

Eseri İncele


________

Semra Ertalay - NO.IV

Eseri İncele