Koleksiyon: Yabancı

Varoluşçu felsefe ve edebiyatın önemli temsilcilerinden olan Albert Camus kaleme aldığı "Yabancı" isimli romanında Meursault karakterinin dünyaya, topluma ve kendisine “yabancı” olmasını anlatıyor. Günümüz insanı da geçmiş, bugün ve gelecek arasında bağlantı kuramayarak farkında olmadan kendi kendini yok etme girişiminde bulunmaktadır. Toplumun bir parçası olan "ben" denizde kendini sosyal medya mecralarında paylaştığı fotoğraflar ile ifade etmeye çalışan anlamsız bir varlık haline dönüşmüştür. Kendimizi ifade etmeye çalıştığımız fotoğraflarda ne hissettiğimiz değil nasıl göründüğümüz önemli artık. Bana göre karakter yerine tip özelliği taşıdığımız bu dönemde Camus’un "Yabancı"sı rehber rolü üstlenmektedir ve doğduğu coğrafyadan, konuştuğu dilden, cinsel tercihinden, politik görüşünden, yaşadığı yerden, inancından ya da sadece düşündüklerinden bile olsa başka bir varlığa karşı olan yabancılaşmamızla başladıktan sonra sınırlarını zorlayarak şahlanan kendimize karşı yabancılaşmamız her geçen gün daha da normalleşmektedir. Aslında karakter yerine tip olarak yaptığımız, her seferinde kendimizi terk etmekten başka bir şey değildir. Koltès'in aşağıdaki sözleri ve yapmış olduğum seçki “yabancı”laşmamıza armağan olsun.

"...bir de ne var biliyor musun bende, böyle bir yeri terk edeceğim zaman, başka bir yere gidiyorum ya, sanki terk ettiğim yer evimmiş gibi geliyor, o yüzden sonra kıçıma tekmeyi yiyince, yine gideceğim ya bir yerden bir yere, yine yabancı olacağım orada biliyorum, kaçarı yok, böyle sürüp gidiyor: gittikçe daha yabancısın anlayacağın, gittikçe daha az evdesin, hep daha uzağa itiyorlar kıçından, nereye gittiğini bile bilmiyorsun, sonra dönüyorsun dostum, dönüp bakıyorsun şöyle bir arkana, çöl dostum, başka bir şey yok, hep çöl..." - Ormanlardan Hemen Önceki Gece, Bernard-Marie Koltès

________

________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________________

Özgenur Geris Kimdir?

İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü 2016 – 2017 mezunu ve aynı üniversitede İletişim Sanatları Bölümü son sınıf öğrencisi. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü 2. sınıf öğrencisi olan Geris çeşitli kurumlarda çalışıp sanat sektöründeki değerli bazı isimlere asistanlık yapmıştır. 2 senedir freelance küratörlük yapmaktadır ve aynı zamanda Corpus Yayınevi’nde çalışmaktadır. 2017 yılında gerçekleşen 4. Ural Bienali’nde(Rusya) “FuturePast” Sergisi'nin eş küratörü, 2017 Istanbul Bienali Paralel Etkinlik Programı’nda (Türkiye) “Carpet Like A Russian” Sergisi'nin eş küratörü 2017 yılında Rem Art Space’de (Türkiye) gerçekleşen “Heterotopya” isimli yeni medya sergisinin eş küratörlüğünü yapan Geris küratöryel alandaki çalışmalarına Istanbul'da devam etmektedir.