Koleksiyon: Zincir


Bu güzel eserleri seçerken arkamdan birçok eser bana bakıyordu. Sanat tarihini unutarak bir seçim yapmamız mümkün mü? Sanat tarihi bilgisi yüzyıl başında da itirazlara neden olacak kadar sanatçıların sırtında yük oluşturmuştu. Unovis yeni sanat felsefesinde Kazimir Maleviç, sanat tarihini sıfırladıklarını (beyaz üzerine siyah kare) ve sanatın artık buradan başlaması gerektiğini savunmuştu. Yarattığı imge yüzyılın ikinci yarısında sanat tarihine mal olarak birçok yeni işin referans noktası olmuştur. Görme biçimleri içinde şüphesiz entelektüel bilgi hem sanatçılar hem de izleyiciler için önemlidir. Sanatçılar da sanat tarihi içinde birçok eser ve akımla baş etmek ve yeni işler yapmak zorundalar. İşlerin de zincirin bir halkası olma gayreti zaman zaman bu referans işlere ve sanatçılara itirazlarla ve yahut kabullerle olur. Burada karşılaştığım işler ve sanatçıların hiçbir ark planına bakmadan ve incelemeden sadece gözle ve benim de hafızamdaki sanat bilgisiyle seçim yaptım. Seçtiğim işlere dönüp baktığımda da planlanarak yapılan düşünce ürünü, tasarım ve kompozisyon değerleri geçmişe bağlı, duygu aktarımı yüksek, mimar bakışını görebiliyorum.


________


________


________


________


________


________


________


________


________


________


_______


Mahmut Nüvit Kimdir?


Mahmut Nüvit doğuştan taşıdığı özelliklere kişisel eğitimini de ekleyerek çok özel ve farklı bir çizgide tek eşyalar ve mobilyalar tasarlar. Bu objeler temel geometrik biçimlerin birleşimi temelinde doğal malzemelerle yapılmış özgün tasarımlardır. Hepsi birer sanat objesi olması eğilimini temsil eden işlerdir.

Şehir ve şehirciliğe duyduğu ilginin sonucu çeşitli yarışma projelerinin ekiplerinde yer almıştır.

Kendi tasarım atölyesini kurduğu 1995 yılından itibaren üzerinde yaşadığımız büyük ve otantik kültür konusunda yaptığı çalışmalar sonucu bir yandan bu büyük kültürün elde kalan örneklerini koruma çabasıyla yenilemeye yönelmiş öte yandan bu eserler içinde güncel yaşama yönelik tasarımlarıyla kültürel devamlılık konusunda sorulara cevaplar aramaya girişmiştir.

Çağdaş Türk Sanatı için muhtelif danışmanlıklar, sergi komiserlikleri, konuşmalar ve yazılı çalışmalar yapmaktadır.


________